Historie

Ostrov Bali byl pravděpodobně obydleno už v předhistorických dobách. Nejstarší nálezy (kamenné nástroje a lodě) jsou datovány kolem roku 1 000 př.n.l.

V 9. století se objevují první nápisy, které jsou psány v sanskrtu nebo ve staré balijištině.

Zpočátku našeho století Bali nejvíce ovlivňovalo království na Jávě, konkrétně dynastie Majapahit. Ti zde rozšířili hinduismus, ten se i později rozvíjel s některými odlišnostmi od klasického hinduismus, proto jde o tzv. Hindu Bali (vyzývá stejné bohy, ale chápe je jako zosobnění nejvyšší božské bytosti).

Roku 159 se zde usídlili první Evropané, kterými byli Holanďané.

Hinduismus zde převládat do 16. století a byl záležitostí především obyvatel z vyšších vrstev. Je zde i dnes.
Od 13. století se zde uplatňuje také islám. V 16. století se do země dostávají Portugalci a Španělé, kteří zde prosazují křesťanství.

Začátkem 17. století se zakládá Nizozemská vychodoindické společnost a začíná holandské kolonizace. Do 20. století je pak celá Indonésie holandským teritoriem.

Roku 1846 začal mít zájem o Bali kmen Sasaků na Lomboku. Pokusili se Bali dobýt, a to se jim podařilo. Obsadili tak severní část Bali. Roku 1906 obsadili i jižní část.

Během druhé světové války bylo Bali pod japonskou nadvládou. Po druhé světové válce převzala indonéská vláda kontrolu nad ostrovem. To se dělo pod vedením vůdce Soekarna.

Tragédií minulého století (konkrétně roku 1963) by výbuch sopky Gunung Anung, který zabil tisíce lidí.

O bohaté a zajímavé minulosti tohoto ostrova svědčí četné historické památky, především je zde velká řada chrámů, většinou hinduistických. Nejvýznamnějším chrámem Bali je Besakih (leží na úpatí Agungu). Zajímavostí je, že na ostrově je více chrámů a svatyní než domů

 

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 31°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 32°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.69 CZK

IDRIDR = 0 CZK

USDUSD = 22.11 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist